Как да спрем къркоренето на червата?
Ръмженето на стомаха или борборигми е нормално явление, което всеки може да изпита. Свързва се с глад, бавно или непълно храносмилане, както и с консумация на определени храни.
Къркорещите звуци, обаче не винаги идват от стомаха. Те могат да се чуват и от тънките черва, които се намират по-далеч по храносмилателния тракт.
Тази статия разглежда причините за борборигми и изброява 10 начина как да спрете ръмженето в стомаха.
Факти за къркоренето на стомаха

- Ръмженето се появява, когато храната, течността и газовете преминават през стомаха и тънките черва.
- Идващите от стомаха звуци, са нормална част от храносмилателният процес.
- В корема няма нищо, което да заглуши тези звуци, заради това ги и чуваме.
- Сред причините са глад, непълно или трудно храносмилане .
Защо се появява ръмженето в стомаха?
Има причини, поради които то се появява, някои от които са описани по-долу:
За подпомагане на храносмилането

Когато храната достигне до тънките черва, тялото освобождава ензими, за да подпомогне разграждането на храната и да улесни усвояването на хранителните вещества. Перисталтиката е поредица от вълнообразни мускулни контракции, които се извършват за придвижване на храната по храносмилателния тракт.
Тези дейности, които включват движение на газове и частично усвоени храни, допринасят за къркоренето.
Сигнал, че сте гладни

Дори ако не е сте консумирали храна през предходните часове, тялото редовно ще предприема процеса на перисталтика. Стомахът и червата също ще отделят киселина и ензими, за да се подготвят за поглъщане на храна.
Звуците могат да продължат до 20 минути и могат да се повтарят на всеки час, докато не се нахраните.

Лактобаланс (капсули х30 & х60)
13.10лв. – 15.12лв.
Пробиотичен комплекс за добра чревна флора
Предназначение на Лактобаланс:
- За нормално функциониране на полезната микрофлора;
- Поддържа баланса на чревната микрофлора при прием на антибиотици;
- Намалява усещането за подуване.
За да посочите основните проблеми

Понякога къркоренето може да бъде свързано с медицински проблем, особено ако е придружено от други симптоми, като болка, запек или диария .
Проблемите, които могат да причинят борборигмите на стомаха, включват:
- хранителни алергии
- хранителна непоносимост
- стомашно-чревни инфекции
- запушване на червата
- синдром на раздразнените черва
Как да спрем къркоренето?

Докато това е част от нормалното храносмилане, има моменти, когато къркорещите звуци могат да бъдат източник на неудобство. Запознайте се с тези 10 естествени средства за спиране на ръмженето в стомаха:
Пийте вода

Пиенето на чаша вода може да бъде ефективно решение за справяне със звуците идващи от стомаха, особено ако не е възможно да се храните по това време. Водата подпомага храносмилателния процес, като същевременно запълва стомаха.
И двете действия помагат това да се предотврати или поне да се заглуши звукът му.
За най-добри резултати водата трябва да се пие бавно и през целия ден. Консумирането на големи количества за кратък период от време може да доведе до бълбукащи звуци от стомаха.
Хапнете нещо

След като стомахът е празен за известно време, къркоренето може да сигнализира, че е време да се храните отново. Хапването на малко или лека храна, може временно да заглуши звуците от корема. Наличието на храна в него също може да намали силата на борборигмите.
Ако се случва често или се появява по едно и също време всеки ден, това може да е знак, че трябва да се храните по редовно. Препоръчително е да се ядат 4 до 6 малки хранения на ден, вместо стандартните 3 големи. Така могат да се предотвратят глада и стомашните шумове.
Дъвчете бавно

Храносмилането започва в устата, чрез физическия акт на дъвчене на храна. Борборигмите на стомаха, се свързват с трудно храносмилане, което може да бъде предотвратено, чрез по старателно дъвчене и по бавно хранене.
Правилното дъвчене на храната също намалява количеството въздух, който се поглъща. Това пречи на появата на излишен газ и храносмилателния дистрес.
Ограничете захарта, алкохола и киселите храни

Алкохолът, сладките и киселите храни могат да предизвикат стомашни звуци. Особено проблемни са захарите, като фруктоза и сорбитол. Известно е, че киселинните храни, включително цитрусовите плодове и кафето, причиняват неприятните шумове в стомаха.
Алкохолът дразни храносмилателния тракт и може да е причина за появата им. Също така увеличава производството на киселина и това води до възпаление на лигавицата на стомаха. Високите дози алкохол могат да забавят изпразването на стомаха и да причинят болки.
Избягвайте храни и напитки, които причиняват газове

Някои храни и напитки произвеждат повече газове от други. Ако къркоренето е причинено от големи количества газове, движещи се през храносмилателния тракт, тогава избягването на някои храни и напитки може да реши проблема.
Храните и напитките, произвеждащи газ, включват:
- боб
- бира
- броколи
- брюкселско зеле
- зеле
- карфиол
- леща
- гъби
- лук
- грах
- газирани напитки
- пълнозърнеста храна
Би било полезно да премахнете определена храна или напитка изведнъж от вашата диета, за да определите източника на излишните газове и борборигмите.

Лактобаланс (капсули х30 & х60)
13.10лв. – 15.12лв.
Пробиотичен комплекс за добра чревна флора
Предназначение на Лактобаланс:
- За нормално функциониране на полезната микрофлора;
- Поддържа баланса на чревната микрофлора при прием на антибиотици;
- Намалява усещането за подуване.
Открийте към кои храни имате непоносимост

Непоносимостта към определени храни може да увеличи газовете и стомашното ръмжене.
Например, непоносимост към лактоза се причинява от дефицит на лактаза – ензимът, който помага за усвояването й. Приблизително 65% процента от всички хора имат затруднения с усвояването на лактозата, въпреки че разпространението варира значително сред етническите и расови популации.
Най-добрият начин за управление на хранителната непоносимост е да избягвате храните, които причиняват симптоми. Хората с хронично стомашно къркорене, трябва да обсъдят с лекаря си възможността да имат хранителна непоносимост.
Контролирайте количеството храна

Стомашно ръмжене и други звуци могат да станат по-забележими след хранене с обилни ястия. Особено храни, богати на мазнини, захари, червени меса и други, които може да са трудни за смилане.
Яденето на по-малки порции, на по-редовни интервали, заедно със старателно дъвчене на храната, намалява риска от преяждане.
Бъдете активни

Излизането навън за лека разходка след хранене е доказано, че подпомага храносмилателния процес и ускорява изпразването на стомаха. Това може да намали къркоренето.
Разходката след хранене може да е от полза за храносмилането и по други начини. Изследвания показват, че 20-минутна разходка, 15 минути след хранене понижава нивата на кръвната захар при хора с диабет тип 2. Въпреки това, препоръчително е да избягвате дейностите с висока интензивност веднага след хранене.
Останете спокойни

Неприятните звуци от стомаха могат да се появят по време на определени стресови ситуации, като интервюта за работа, презентации и тестове. Това е така, защото чревната активност се увеличава по време на периоди на тревожност, независимо дали стомахът е пълен или празен.
Обърнете внимание на стомашно-чревни проблеми

По-сериозни основни болестни процеси, като инфекция или чревна блокада, са възможни причини за борборигми. Следователно, ако къркоренето в стомаха е досадно и е свързано с други признаци или симптоми, е важно да посетите лекар за да посочи точна диагноза и план за лечение.
Синдрома на раздразнените черва често може да бъде в основата на стомашното ръмжене. Справянето с това медицинско състояние може да е единственият начин за намаляване на тези звуци.
Обобщение
Макар и нормално, къркоренето може да бъде смекчено, като се предприемат определени стъпки, които включват редовно хранене, избягване на проблемни храни и контрол на тревожността.
Важно е да посетите лекар, ако ръмженето в стомаха е редовно явление, особено ако е придружено от други симптоми. Това може да е признак на стомашно-чревна инфекция или по-сериозно състояние.
Свързани статии: