Как да инвестираме в акции?
Научете как да инвестирате в акции, включително как да изберете брокерска сметка и да проучите инвестициите.
Как да инвестираме в акции: основите
Инвестирането в акции означава закупуване на дялове от собствеността на публична компания. Тези малки дялове са известни като акции на компанията и инвестирайки в тези акции, вие се надявате компанията да расте и да постига добри резултати с течение на времето.
Когато това се случи, акциите ви може да станат по-ценни и други инвеститори да пожелаят да ги купят от вас за повече, отколкото сте платили за тях. Това означава, че ако решите да ги продадете, може да реализирате печалба.
Инвестирането на фондовия пазар е дълга игра. Добро правило е да имате диверсифициран инвестиционен портфейл и да останете инвеститори, дори когато пазарът има възходи и спадове.
Как да започнете да инвестирате в акции
Един от най-добрите начини за начинаещите да се научат как да инвестират в акции е да вложат пари в онлайн инвестиционна сметка, която след това може да се използва за инвестиране в акции или взаимни фондове за акции.
С много брокерски сметки можете да започнете да инвестирате на цената на една акция. Някои брокери предлагат и търговия на хартия, която ви позволява да се научите да купувате и продавате със симулатори на фондовата борса, преди да инвестирате реални пари.
Как да инвестирате в акции в шест стъпки
Вземете решение как искате да инвестирате на фондовия пазар
Съществуват няколко начина да подходите към инвестирането в акции. Изберете опцията по-долу, която най-добре представя начина, по който искате да инвестирате, и доколко искате да сте практични в подбора и избора на акциите, в които инвестирате.
A. „Бих искал сам да избирам акции и фондове за акции“. Продължавайте да четете; в тази статия са описани нещата, които практичните инвеститори трябва да знаят, включително как да изберете подходящата сметка за вашите нужди и как да сравнявате инвестициите в акции.
B. „Искам експерт да управлява процеса вместо мен.“ Може би сте добър кандидат за робот-съветник – услуга, която предлага евтино управление на инвестиции. Практически всички големи брокерски фирми и много независими консултанти предлагат такива услуги, които инвестират парите ви вместо вас въз основа на вашите конкретни цели.
C. „Бих искал да започна да инвестирам в 401(к) на моя работодател.“ Това е един от най-разпространените начини за начинаещите да започнат да инвестират.
В много отношения той учи новите инвеститори на някои от най-доказаните методи за инвестиране: редовно внасяне на малки вноски, фокусиране върху дългосрочния план и подход „без ръце“. Повечето 401(к) фондове предлагат ограничен избор от взаимни фондове за акции, но не и достъп до индивидуални акции.
Изберете инвестиционна сметка
След като сте определили предпочитанията си, сте готови да направите избор на инвестиционна сметка. За практичните инвеститори това обикновено означава брокерска сметка. За тези, които биха искали малко помощ, откриването на сметка чрез робот-съветник е разумен вариант. По-долу разглеждаме и двата процеса.
Важен момент: Както брокерите, така и робосъветниците ви позволяват да откриете сметка с много малко пари.
Опцията „Направи си сам“: Откриване на брокерска сметка
Онлайн брокерската сметка вероятно предлага най-бързия и най-евтин начин за закупуване на акции, фондове и различни други инвестиции. С помощта на брокер можете да откриете индивидуална пенсионна сметка, известна още като IRA, или да откриете облагаема брокерска сметка, ако вече спестявате адекватно за пенсиониране в 401(k) или друг план на работодателя.
Пасивен вариант: Откриване на сметка при роботизиран съветник
Сметката на робот-съветник предлага предимствата на инвестирането в акции, но не изисква от собственика ѝ да извършва необходимите действия за избор на индивидуални инвестиции. Услугите на роботизираните съветници осигуряват цялостно управление на инвестициите: Тези компании ще ви попитат за вашите инвестиционни цели по време на процеса на включване и след това ще ви изградят портфейл, предназначен за постигане на тези цели.
Това може да звучи скъпо, но таксите за управление тук обикновено са малка част от разходите, които би взел човешки инвестиционен мениджър: Повечето роботизирани консултанти начисляват около 0,25% от баланса по сметката ви. И да – ако желаете, можете да си направите и IRA при робоконсултант.
Едно нещо, което трябва да се отбележи, е, че въпреки че робоконсултантите са сравнително евтини, прочетете дребния шрифт и внимателно изберете доставчика си.
Някои доставчици изискват определен процент от сметката да се държи в брой. Доставчиците обикновено плащат много ниска лихва върху паричната позиция, което може да бъде сериозен фактор за намаляване на резултатите и може да създаде разпределение, което не е идеално за инвеститора. Тези изисквани позиции за разпределение на парични средства понякога са повече от 10%.
Ако решите да си откриете сметка при роботизиран консултант, вероятно няма нужда да четете по-нататък в тази статия – останалото е само за тези, които си правят сами.
Научете каква е разликата между инвестирането в акции и фондове
Искате да инвестирате по метода „направи си сам“? Не се притеснявайте. Инвестирането в акции не е задължително да бъде сложно. За повечето хора инвестирането на фондовия пазар означава избор между тези два вида инвестиции:
Взаимни фондове за акции или борсово търгувани фондове. Взаимните фондове ви позволяват да закупите малки части от много различни акции в рамките на една транзакция. Индексните фондове и борсово търгуваните фондове са вид взаимни фондове, които следят даден индекс; например фондът Standard & Poor’s 500 възпроизвежда този индекс, като купува акциите на компаниите в него.
Когато инвестирате във фонд, вие притежавате и малки части от всяка от тези компании. Можете да обедините няколко фонда, за да създадете диверсифициран портфейл. Обърнете внимание, че взаимните фондове за акции понякога се наричат и взаимни фондове за акции.
Индивидуални акции. Ако се интересувате от конкретна компания, можете да закупите една или няколко акции като начин да навлезете във водите на борсовата търговия. Изграждането на диверсифициран портфейл от много индивидуални акции е възможно, но изисква значителни инвестиции и проучвания.
Ако изберете този път, не забравяйте, че отделните акции ще имат възходи и спадове. Ако проучите дадена компания и решите да инвестирате в нея, помислете защо сте избрали точно тази компания, ако в ден на спад започнете да се притеснявате.
Предимството на взаимните фондове за акции е, че те са диверсифицирани по своята същност, което намалява риска. За огромното мнозинство инвеститори – особено за тези, които инвестират пенсионните си спестявания – портфейлът, съставен предимно от взаимни фондове, е ясен избор.
Но е малко вероятно взаимните фондове да поскъпнат стремително, както някои отделни акции. Предимството на индивидуалните акции е, че разумният избор може да донесе големи печалби, но вероятността някоя отделна акция да ви направи богати е изключително малка.
Определете бюджет за инвестициите си на фондовия пазар
Новите инвеститори често имат два въпроса в тази стъпка от процеса:
Колко пари ми трябват, за да започна да инвестирам в акции? Размерът на сумата, която ви е необходима, за да закупите отделна акция, зависи от това колко скъпи са акциите. (Цените на акциите могат да варират от няколко долара до няколко хиляди долара.)
Ако искате взаимни фондове и разполагате с малък бюджет, борсово търгуваният фонд (ETF) може да е най-добрият ви залог. Взаимните фондове често имат минимални суми от 1000 долара или повече, но ETF се търгуват като акции, което означава, че ги купувате на цена на акция – в някои случаи по-малко от 100 долара).
Колко пари трябва да инвестирам в акции? Ако инвестирате чрез фондове – споменахме ли, че това е предпочитанието на повечето финансови консултанти? – можете да насочите доста голяма част от портфейла си към фондовете за акции, особено ако имате дълъг времеви хоризонт.
Един 30-годишен човек, който инвестира за пенсиониране, може да има 80% от портфейла си във фондовете за акции; останалата част ще бъде в облигационни фондове. Индивидуалните акции са друга история. Общото правило е те да заемат малка част от инвестиционния ви портфейл.
Фокусирайте се върху инвестирането в дългосрочен план
Инвестициите на фондовия пазар са доказали, че са един от най-добрите начини за увеличаване на богатството в дългосрочен план. В продължение на няколко десетилетия средната възвръщаемост на фондовия пазар е около 10% годишно. Не забравяйте обаче, че това е само средна стойност за целия пазар – някои години ще са възходящи, други низходящи, а възвръщаемостта на отделните акции ще варира.
За дългосрочните инвеститори фондовият пазар е добра инвестиция, независимо какво се случва от ден на ден или от година на година; те търсят именно тази дългосрочна средна стойност.
Най-доброто нещо, което трябва да направите, след като започнете да инвестирате в акции или взаимни фондове, може да се окаже най-трудното: Не ги гледайте. Освен ако не се опитвате да надминете шансовете и да успеете в дневната търговия, добре е да избягвате навика да проверявате натрапчиво как се справят акциите ви по няколко пъти на ден, всеки ден.
Управлявайте портфейла си от акции
Макар и да се тревожите за ежедневните колебания, това няма да допринесе много за здравето на портфейла ви – или за вашето собствено – разбира се, ще има моменти, когато ще трябва да проверявате акциите си или други инвестиции.
Ако следвате стъпките по-горе, за да купувате взаимни фондове и отделни акции с течение на времето, ще искате да преглеждате портфейла си няколко пъти годишно, за да се уверите, че той все още съответства на инвестиционните Ви цели.
Няколко неща, които трябва да вземете предвид: Ако наближавате пенсиониране, може да искате да прехвърлите част от инвестициите си в акции към по-консервативни инвестиции с фиксирана доходност. Ако портфейлът ви е твърде силно натоварен в един сектор или индустрия, помислете за закупуване на акции или фондове в друг сектор, за да постигнете по-голяма диверсификация.
И накрая, обърнете внимание и на географската диверсификация. Vanguard препоръчва международните акции да съставляват до 40% от акциите в портфейла ви. Можете да закупите взаимни фондове за международни акции, за да получите тази експозиция.
Най-добрите акции за начинаещи
Процесът на избор на акции може да бъде непосилен, особено за начинаещите. В края на краищата има хиляди акции, регистрирани на основните борси в САЩ.
Инвестирането в акции е изпълнено със сложни стратегии и подходи, но някои от най-успешните инвеститори са направили малко повече от това да се придържат към основите на фондовия пазар.
Това обикновено означава да използвате фондове за по-голямата част от портфейла си – Уорън Бъфет е известен с това, че евтиният индексен фонд S&P 500 е най-добрата инвестиция, която повечето американци могат да направят – и да избирате отделни акции само ако вярвате в потенциала на компанията за дългосрочен растеж.
S&P 500 е индекс, който се състои от около 500 от най-големите публично търгувани компании в САЩ. През последните 50 години средната му годишна възвръщаемост е била приблизително същата като тази на пазара като цяло – около 10%.
Изводът от инвестирането в акции
Да се научат да инвестират в акции може да бъде обезсърчително за начинаещите, но всъщност става въпрос само за това да разберете какъв инвестиционен подход искате да използвате, какъв вид сметка има смисъл за вас и колко пари трябва да вложите в акции.