Как се пише жалба за психически тормоз? (Образец и пример)
В днешно време психическият тормоз е често срещан проблем на работното място. Ако страдате от психически тормоз, важно е да напишете жалба. Ето стъпките, които трябва да следвате:
Психически тормоз – определение
Първата стъпка е да разберем какво е психически тормоз. Психическият тормоз е всяко нежелано поведение, което създава враждебна или плашеща среда. То може да бъде вербален, физически или психологически характер. Примерите за психически тормоз включват наричане на обидни имена, заплахи, шеги за нечий външен вид или интелигентност и разпространение на слухове.
Домашно насилие и психически тормоз според закона в България
Психически тормоз на работното място: Законът в България
Какви са правата ви: Подване на жалба за психически тормоз
Обикновено, при наличие на психически тормоз на работното място, работодателят трябва да е първият, който е уведомен. До него се изпраща жалба и той трябва да предприеме мерки. Ако не го направи, жалбата преминава към Комисията за защита от дискриминация, която трябва да наложи санкции. За жалост, Комисията не присъжда обезщетения за претърпени неимуществени вреди от упражнения тормоз. Възможно е да пуснете и жалба до съда и да я депозирате в районната прокуратура.
Обезщетение за психически тормоз
Обезщетение за психически тормоз се изплаща само ако извършените действия противоречат на закона. Обезщетението се получава чрез написване и изпращане на молба до съда. Съда изплаща обезщетения и за нанесена обида и клевета.
Как се пише жалба за психически тормоз?
- Съберете доказателства за тормоза. Това включва имейли, текстови съобщения, показания на свидетели или всякаква друга документация, която доказва, че тормозът е възникнал.
- Напишете писмо, като очертаете подробностите за тормоза. Бъдете конкретни какво се е случило и кога се е случило.
- Поддържайте оплакването си кратко и по същество. Говорете с факти. Ясно посочете фактите за инцидента или инцидентите, довели до подаването на жалбата.
- Очертайте как психическият тормоз ви е засегнал както психически, така и емоционално.
- Опишете какви са вашите очаквания – предприемане на мерки, разрешаване на случая, обезщетение.
- Запазете копие от писмото за вашите архиви.
- Изпратете писмото чрез заверена или сигурна поща, с поискване за обратна разписка. Това ще гарантира, че имате доказателство, че от другата страна са получили жалбата.
Ако изпитвате психически тормоз на работното място, важно е да предприемете действия и да подадете жалба. Като следвате съветите, изброени по-горе, можете да гарантирате, че жалбата ви е точна и добре написана.
Образец и пример на жалба за психически тормоз
Пример за жалба за психически тормоз на работното място
Свързани статии: