Как се пише искова молба? (Образец)
В днешната статия ще ви научим какво е искова молба и как се пише искова молба. Запознайте се с процедурата, за да съставите правилно своя иск. Подготвили сме ви и образец.
Какво е искова молба?
Вероятно сте чули фразата „Предявявам иск“. Но какво всъщност е исковата молба?
Всеки има право на иск – искане от съда да се разгледа определен случай и да се вземе решение на база на предоставената информация за обстоятелствата. За да предявите иск е нужно да предоставите искова молба в съда.
Процедура по писане и предаване на искова молба
- Пишете искова молба (трябва да е хартиен документ, не електронен!)
- Отпечатвате исковата молба в няколко екземпляра – за всеки ответник, за съда, за вас. Ако вие сте ищеца, ще се добави входящ номер на вашия документ.
- Предавате исковата молба в съда, търсете Регистратура или по пощата/с куриер
- Исковата молба се разпределя до съдия за разглеждане
- Ако сте написали добре исковата молба, тя се обявява за редовна и се приема
- Проверява ли се дали искът ви е допустим – дали няма предишно подобно искане и т.н.
- Ако всичко е прието от съда, исковата молба се изпраща до ответника
Какво става, ако исковата молба е нередовна?
Тогава исковата молба ще ви бъде връчена отново и ще трябва да я пренапишете. Имате 7 дни, за да поправите пропуските и грешките и да предявите отново.
Как се пише искова молба?
Всеки спор има две страни – ищец (има претенции и се обръща към съда) и ответник (трябва да се защити).
За да напишете искова молба е нужно да имате много ясно и добре структуриране искане. Трябва да следвате стандарта за писане на официални документи и да изложите много ясно и конкретно информацията и фактите около конкретното обстоятелството. Най-важното е съдията да разбере какво е искането на ищеца, като за целта трябва да се избягват неточности, общи приказки и двусмислия.
В началото на исковата молба трябва да посочите съда, до който отправяте иска, както и информация за ищеца (вас) и ответника. Обяснете какви са обстоятелствата, приложете доказателства – писмени или други важни документи, свързани с искането. Ако искате обезщетение, впишете цената на иска. Документът завършва с подпис.
Колко струва да заявиш иск в съда?
За да внесете исковата молба в съда ще трябва да платите сума и да приложите към документа бележка, че сте платили таксата. Цената за заявяване на иск в съда е в размер на 4% върху претендираната сума, ако искът е оценяем. Ако искът не е оценяем, между 30-80 лв.
Образец на искова молба
Предоставяме ви този ПРИМЕРЕН образец, който е подготвен от worldbg.net
Надяваме се, че този материал ви е бил полезен. Това е начинът, по който се пише искова молба, като посочения образец е само примерен. Съветваме ви да се консултирате със специалист, за да сте сигурни, че всичко в документите ви е изрядно, а искът ще бъде редовен и приет.
Свързани статии: