Как се пише бизнес оферта?
Съдържание на статията
Започвате нов бизнес и клиентската ви база започва да се разширява. Но въпреки че постигате напредък, все още имате чувството, че можете да се справите и по-добре.
Около вас има цял свят от неизползван потенциал – перспективи, за които знаете, че ще подобрят вашия продукт или услуга. И проблемите, с които се сблъсквате, са все по-малко свързани с надеждността на вашето решение и повече с това как може да достигнете до повече потенциални клиенти.
Тук идват бизнес предложенията – те могат да ви осигурят потенциални клиенти. Добрата бизнес оферта може убедително да подчертае уникалността на предложението ви.
В тази статия ще разгледаме различните видове бизнес предложения, как да напишем бизнес оферта, както и ще обърнем внимание някои идеи и примери, които ще ви помогнат в процеса.
Какво е бизнес офертата?
Бизнес офертата е предложение и официален документ, който се създава от компанията и се предоставя на потенциален клиент с цел осигуряване на търговско споразумение.
Често срещано погрешно схващане е, че бизнес офертите и бизнес плановете са едно и също нещо. Целта на предложението е да продадете вашия продукт или услуга, а не да обясните самите оперативни действия и бизнес логика.
Видове бизнес оферти
Има два вида бизнес оферти: непоискани и поискани.
- Непоискани бизнес оферти – Обръщате към потенциален клиент с предложение, дори и да не е поискал такова, за да представите услугите си.
- Поискани бизнес оферти – Поисканите бизнес оферти се изискват от бъдещия клиент. Когато една компания се нуждае от решаване на проблем, екипът се среща с няколко фирми с очакване да бъде предоставено предложение, което подробно описва как биха решили казуса.
Независимо дали офертата е поискана, или не, стъпките за създаване на предложение са сходни. Уверете се, че са включени три основни точки: описание на проблема, пред който е изправена организацията, решение и ценова оферта.
Как се пише бизнес оферта
- Започнете със заглавна страница;
- Създайте съдържание;
- Обяснете защо е нужно предложението ви (с резюме);
- Посочете проблема или нуждата, на която отговаряте;
- Предложете решение;
- Споделете вашите квалификации;
- Включете опции за ценообразуване;
- Изяснете своите условия;
- Включете място за подписи за документиране на споразумението.
Преди да напишете вашата бизнес оферта, важно е да разберете индустрията, за която пишете предложението. Ако са ви изпратили бриф, не забравяйте да го прочетете внимателно, за да знаете точно какво се изисква от вас. Също така, може да бъде полезно да проведете първоначално обаждане или среща с новия клиент, за да сте сигурни, че напълно разбирате проблема, който се опитва да разреши.
След като сте направили проучване, е време да започнете да пишете вашето бизнес предложение. Няма универсален подход за писане на бизнес оферта, но нека да разгледаме някои елементи, които често се включват.
1. Започнете със заглавна страница.
Тук трябва да предадете основната информация. Представете себе си и вашия бизнес. Не забравяйте да включите вашето име, името на вашата компания, датата, на която сте подали предложението, и името на клиента или физическото лице, на което изпращате предложението.
Заглавната ви страница трябва да съчетава ангажираността с професионализма. Тя задава тон на разговора, така че трябва да се уверите, че страницата е елегантна и естетически привлекателна.
2. Създайте съдържание.
Правилният дизайн (UX) е ценен във всеки контекст – и бизнес офертите не са изключение. Трябва да направите визията възможно най-проста и достъпна за хората от другата страна. Задачата ви започва от съдържанието.
Съдържанието ще позволи на потенциалния ви клиент да разбере какво точно предстои да бъде обхванато в бизнес офертата ви. Ако изпращате предложението си по електронен път, ще ви бъде полезно да включите интерактивно съдържание, върху което можете да кликнете. Така всеки потребител ще може да „отскочи“ до различните раздели за по-лесно четене и навигация.
3. Обяснете „защо“ с резюме.
Резюмето подробно трябва да описва защо изпращате предложението и защо вашето решение е най-доброто за бъдещия ви клиент. Конкретността е ключова тук – защо вие сте най-добрият вариант за тях?
Резюмето очертава ползите от продуктите или услугите на вашата компания и как те могат да решат проблема на потенциалния ви клиент. След като прочете вашето резюме, потенциалният клиент трябва да има ясна представа как можете да помогнете на екипа. Важно: Текстът трябва да е достатъчно ясен, дори ако никой не прочете пълното предложение.
4. Посочете проблема или нуждата.
В тази част от бизнес офертата представяте обобщение на проблема или нуждата, засягащ потенциалния клиент. Покажете, че разбирате ясно възникналата ситуация и знаете точно как да помогнете.
Изследванията, критичното мислене и креативността са ключови тук. С две думи: Трябва да си напишете домашното! Погледнете цялостно върху конкретните проблеми, пред които е изправен вашият клиент. След това убедително ги рамкирайте по практичен начин.
5. Предложете решение.
Тук предлагате стратегия за решаване на проблема. Подобно на предишната стъпка, трябва да наблегнете на конкретност и персонализация. Уверете се, че предложеното ви решение е изцяло съобразено с нуждите на клиента, така че той да знае, че сте създали това предложение специално за него. Уведомете какви резултати ще предоставите (KPI), методите, които ще използвате, и времеви рамки, които трябва да очакват от вас.
6. Споделете вашите квалификации.
Квалифицирани ли сте да решите проблема? Защо трябва да ви се доверяват? Използвайте този раздел, за да съобщите защо сте най-добри за работата. Включете казуси от истории с успехи на клиенти, споменете си всички получени награди или акредитации, за да повишите авторитета си.
7. Включете опции за ценообразуване.
Ценообразуването е мястото, където нещата могат да станат малко сложни, тъй като не искате да подценявате или надценявате продукта си. Ако искате да предоставите на потенциалните клиенти няколко опции за ценообразуване според техния бюджет, включете таблица с различни видове оферти. Някои софтуерни предложения предлагат интерактивни таблици за ценообразуване, които позволяват на клиентите да проверяват продуктите или услугите, които ги интересуват, и цената автоматично да се коригира според нуждите им.
8. Изяснете своите условия.
Тук навлизате в подробности относно сроковете на проекта, ценообразуването и графика на плащанията. Това е по същество обобщение на това, което вие и клиентът се съгласявате, ако той приеме вашето предложение. Уверете се, че сте изчистили правилата и условията със правния си екип, преди да изпратите предложението на клиента.
9. Включете място за подписи за документиране на споразумението.
Включете поле за подпис, за да може клиентът да подпише, и му кажете за какво точно се съгласява, когато подпише. Това е и шанс да включите подкана за потенциалния клиент, за да се свърже той с вас, ако има въпроси.
Съвети при писане на бизнес оферта
- Започнете с очертаване на офертата.
- Включете данни и визуални елементи.
- Добавете „социално доказателство“ – social proof.
- Включете видео във вашето предложение.
- Използвайте подканваща фраза.
- Включете възможности за допълнителна продажба.
- Създайте усещане за неотложност.
- Пишете просто.
- Вземете решението вместо тях.
- Останете верни на марката.
- Контрол на качеството.
Когато пишете бизнес предложение, трябва да имате предвид много неща. Ето няколко съвета, които да ви помогнат:
1. Започнете с очертаване на офертата.
Ако искате да създадете обмислено, ефективно бизнес предложение, трябва да имате представа какво се надявате да постигнете с него. Така че, преди да се потопите в писането, очертайте основните раздели на вашето бизнес предложение и съответната информация, която искате да включите. Това ще гарантира, че ще останете фокусирани и съобщението ви ще остане непокътнато, докато пишете.
2. Включете данни и визуални елементи.
Със сигурност искате вашето бизнес предложение да привлече вниманието на вашия потенциален клиент и да ви помогне да се отличите от всички останали оферти, които може би е получил. Един от най-добрите начини да направите това е да включите конкретни, количествени данни, които помагат да се подчертаете стойността на вашия бизнес.
Ако може да намерите някои уместни, убедителни фигури и чартове, които подчертават това, което предлагате, може да установите авторитет и да станете много по-убедителни. За това също помага включването на визуализации, като диаграми и графики.
3. Добавете социално доказателство – social proof
Подобно на предишната точка, добавянето на социално доказателство (social proof) придава на вашето предложение още една допълнителна степен на достоверност. Може да бъдете много убедителни, когато лично говорите за това колко страхотен е вашият бизнес.
Потенциалните клиенти винаги са скептични. В много, ако не и в повечето случаи, те няма да повярват 100% на думите ви. По-скоро ще се допитат до колеги и клиенти, отколкото до вас. Ето защо включването на елементи, като цитати на клиенти и препоръки, може да ви спечели следващата сделка.
4. Включете видео във вашето предложение.
Ако правите онлайн предложение под формата на презентация, можете да включите мултимедийни елементи и видео, за да подобрите офертата. Те могат да направят вашия документ по-интересен и ангажиращ. Освен това правят впечатление, особено на потенциалните клиенти, които са визуални или слухови комуникатори.
5. Използвайте подканваща фраза.
Потенциалните клиенти се нуждаят от насока. И най-доброто предложение в света не може да ви отведе далеч, ако не дефинирате ясно следващите стъпки. Ето защо трябва да сте сигурни, че клиентът знае какво да прави след като прочете предложението ви.
Ясната подканваща фраза е най-добрият начин да стигнете до сделка. Определете и подчертайте какво точно следва да се направи. Без тази навигация може да оставите читателя си в безизходица и той просто да се откаже.
6. Включете възможности за допълнителна продажба
Казват „Искаш и ще ти се даде“ – клиентите няма как да ви дадат по-висока цена, освен ако не я поискате аргументирано. В продажбите често се говори за „upselling“ – изкуството на допълнителната продажба. Ако искате да използвате вашето бизнес предложение като шанс да извлечете максимума от интереса на клиентите ви, трябва да дадете и информация какво още можете да предложите.
7. Създайте усещане за неотложност.
Подканете към действие, като поставите краен срок. Например: Офертата е валидна в следващите 2 седмици при стартиране на проекта най-рано през март 2022 г. Намекнете, че имате много проекти и очаквате да получите обратен отговор скоро.
8. Пишете просто.
Няма правило колко дълго трябва да бъде едно бизнес предложение. Вашето обаче трябва да отнеме толкова време, колкото да предадете информацията, която искате да получите. И нито минута повече.
Съсредоточете се повече върху качеството, отколкото върху количеството. Придържайте се към кратки и прости изречения и избягвайте да включвате твърде много бизнес жаргон. Препоръчително е вашето предложение да бъде достатъчно ясно. Не се увличайте в това да бъдете твърде изискани.
9. Вземете решението вместо тях
Напишете бизнес офертата си по начин, който не приема „не“ за отговор. Нека клиентът реши, че отказ на предложението, би означавало компромис с успеха. Офертата ви трябва да бъде убедителна, да надхвърля очакванията и да направи всичко по силите си, за да прескочи търканията и възраженията по пътя.
10. Останете верни на марката.
Не се страхувайте да оставите личността на вашата компания да просветне във вашето предложение. Останете верни на вашата марка и покажете на клиента какво ви отличава от вашите конкуренти.
11. Контрол на качеството.
Офертата трябва да бъде сериозна. Не искате да саботирате съобщенията си с отношение, което е небрежно и непрофесионално. Преди да изпратите предложението, не забравяйте да го прочетете и прегледате внимателно за всякакви правописни или граматически грешки.
Примери за бизнес оферти
Имате нужда от малко вдъхновение преди да започнете да пишете? Ето примерни шаблони за бизнес оферти от популярни компании за софтуер и бизнес предложения, които може да използвате като идеи при създаването на вашето собствено такова.
1. Предложение за уеб дизайн
Този пример демонстрира ясно разбирането на нуждите на клиента. Той включва кратък анализ на текущия уебсайт и кои специфични функции могат да бъдат добавени или подобрени.
2. SEO предложение
Това предложение ясно очертава стъпките, които трябва да бъдат предприети, за да се помогне на бъдещия клиент да увеличи своята видимост и трафик от търсачките. Включена е и таблица за всеки етап от времевата линия на проекта, информация за всяка доставка и кога тя е дължима.
3. Предложение за продажба
Въпреки че този шаблон е прост и изчистен, той предоставя на потенциалните клиенти преглед на продуктите и услугите, които предлагате, и как те могат да бъдат използвани за създаване на персонализирано решение за справяне с проблема или целта на клиента.
4. Предложение за маркетингов проект
Някои бизнес споразумения се нуждаят от много информация и детайли, за да задоволят аудиторията. Ако обаче вашата аудитория предпочита кратко и конкретно резюме на проекта, тогава предложение от една страница е точно за вас. Разбийте въпроса, решението, стратегията, целите и разходите на различни точки.
5. Предложение за бизнес консултации
Това предложение е много по-богато – то включва в себе си няколко различни оформления на страници, които да отговорят изцяло на вашите нужди. Може да представите офертите си, да разбиете цената на малки оферти и да покажете екипа си в най-добрата светлина с помощта на този елегантен, но смел шаблон за бизнес консултации.
6. Предложение за маркетинг в социалните медии
Този шаблон съчетава привлекателни визуализации с професионален текст и солидна структура. Това е отличен вариант за всеки бизнес, който търси шаблон за бизнес оферта, която ефективно да предава необходимата информация.
7. Предложение за маркетинг на съдържанието
Този интерактивен шаблон включва интересен текст, който може да послужи като вдъхновение за всеки бизнес, който иска да направи смело първо впечатление. Ако търсите привлекателна опция за дигитални бизнес оферти, разгледайте този шаблон.
В зависимост от индустрията, елементите на вашата бизнес оферта трябва да варират в зависимост от нуждите на потенциалния клиент. С професионално, персонализирано бизнес предложение вие със сигурност ще зарадвате клиентите си и ще ги спечелите!