Как се пише молба за постъпване на работа? (Образец)
Съдържание на статията
В днешната статия ще ви научим как се пише молба за постъпване на работа. Добавихме и образец, който можете да използвате за по-лесно написване на молбата. Пожелаваме ви успех!
Молба за постъпване на работа
Целта на молбата за постъпване на работа е да бъде част от процедурата за подбор на кандидати за свободно работно място. Това е документ, който официално и административно завършва цикъла „кандидатстване – интервю – наемане“.
В молбата за постъпване на работа се съдържат няколко основни елемента и те са – Адресат (името на управителя), Вашата лична информация, същински текст, описващ целта на молбата и начална дата за наемане на работа, изброяване на прилежащите документи, нужни за намане на работа, дата и подпис.
Как се пише молба за постъпване на работа
Най-често молбата за постъпване на работа се пише по образец, който се предоставя от работодателя или се изготвя от служителя.
Първо е нужно да озаглавите документа с думите „Молба за постъпване на работа“, за да бъде ясен повода за написване на документа.
След това е нужно да адресирате до кого е молбата. Тук адресирате НЕ към мениджъра си, а към шефа си – Управител на фирмата. Ако не знаете името на управителя, можете просто да напишете „До Управителя на….“. Изпишете името на организацията така, както се изписва в регистъра.
В образецът е важно да добавите своята лична информация, която се състои от ЕГН, номер на лична карта, МВР, в което е изкарана личната карта, както и адрес (на местоживеене) по лична карта. Цялата тази информация се вписва в началото на документа, преди да изявите искането на молбата си.
Пропуснете няколко реда разстояние и продължете с искането си.
Когато започвате да пишете същинския текст на молбата, започнете първо с адресиране. За предпочитане е да използвате уважителна форма: „Уважаеми г-н/г-жо ….“. Продължете с думите: „Моля да бъда назначен/а на работа във фирмата на длъжност ….., считано от…… „. Тук е важно да помолите за потвърждение от работодателя за точното формулиране на длъжността ви – според българското законодателство има списък на НАЦИД има Списък на регулираните професии в България. Вашата професионална квалификация има точно наименование и номер, които трябва да имате предвид. След това впишете и началната дата – първият работен ден или денят на сключване на договора, спрямо договорката ви с работодателят.
Към молбата за постъпване на работа обикновено е нужно да предадете и други документи, сред които:
- Автобиография – незадължителна
- Диплома за завършено образование – някои работодатели го изискват
- Копие от лична карта – задължително
- Копие от шофьорска книжка – незадължително
Образец на молба за постъпване на работа
Предоставяме ви образец на молба за постъпване на работа:
Молбата за постъпване на работа може да се предостави на служител от отдел „Човешки ресурси“ или директно на управителя. Тя се подписва от управителя, за да стане валидна и се пази в администрацията на организацията. Това е един от ключовите документи, които удостоверяват началото на трудовите ви взаимоотношения с работодателя. Затова е важно всяка фирма да изисква от вас да разпишете и подпишете молбата си за постъпване на работа на време. Ако ви бъде предоставена вече надписана молба, най-добре е да прегледате добре за възможни допуснати грешки и чак тогава да подпишете.
Надяваме се, че статията ни на тема „Как се пише молба за постъпване на работа?“ ви е помогнала. Ако имате въпроси или допълнителна информация, можете да оставите коментар.
Свързани статии: